Precizări privind EVALUAREA DEZVOLTĂRII COPIILOR în vederea înscrierii în învățământul primar

Evaluarea dezvoltării copiilor în vederea înscrierii în învățământul primar, pentru anul școlar 2023-2024

• Care sunt CATEGORIILE DE COPII care au nevoie de evaluarea nivelului de dezvoltare înaintea înscrierii în învățământul primar?

Evaluarea se realizează DOAR pentru copiii care: împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2023 și se află în una din următoarele situații:

– NU AU FRECVENTAT GRĂDINIȚA,

– S-AU ÎNTORS DIN STRĂINĂTATE.

• Care este PERIOADA în care se poate realiza evaluarea copiilor?

Evaluarea dezvoltării copiilor în vederea înscrierii în învățământul primar se va realiza în perioada 5 aprilie – 26 aprilie 2023, în intervalul orar 10.00 – 14.00 (în zilele de luni, marți și vineri) și în intervalul 14.00 – 18.00 (în zilele de miercuri și joi).

• Cum se realizează PROGRAMAREA pentru evaluare?

Programarea pentru evaluare se realizează în perioada 4 aprilie – 26 aprilie 2023, de luni până joi în intervalul orar 9.00 – 15.00, iar vinerea în intervalul orar 9.00 – 14.00.

Programările se realizează la secretariatul CJRAE, la  TELEFON: 0360-566131.

Pentru DETALII despre situațiile în care se impune evaluarea și centrele de evaluare, deschideți documentul atașat:

Precizari privind evaluarea dezvoltarii 2023-2024

• UNDE și CÂND se poate realiza evaluarea?

Evaluarea dezvoltării copiilor se poate realiza în oricare dintre CENTRELE DE EVALUARE menționate în documentul de mai jos. Alegerea centrului de evaluare, data și ora evaluării se stabilesc în momentul programării telefonice la secretariatul CJRAE.

Programul centrelor de evaluare 2023-2024

• Ce documente se completează pentru SOLICITAREA EVALUĂRII?

Părinții/tutorii legali instituiți/reprezentanții legali ai copilului care solicită evaluarea vor completa următorul model de CERERE:

Model cerere evaluarea dezvoltarii copiilor

• Mai multe informații, privind evaluarea dezvoltării copiilor în vederea înscrierii în învățământul primar, regăsiți în Procedura Operațională:

CJRAE_ PO_ Evaluarea dezvoltarii_2023-2024