CONCURSUL NAȚIONAL DE CONSILIERE ȘCOLARĂ PRIN ARTTERAPIE „EXPRIMĂ-TE LIBER!”

Etapa județeană (2 aprilie 2019)

Proiect înscris în Calendarul Activităților Educative Naționale 2019 – pozitia 17, Domeniul Cultural artistic – arte vizuale

Marți, 2  aprilie 2019 s-a desfășurat faza județeană a Concursului Național de Consiliere Școlară prin Artterapie – „Exprimă-te liber!” (nivel gimnazial și liceal), concurs organizat de către Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sălaj – Centrul Judeţean de Asistenţă Psihopedagogică Sălaj, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Sălaj și Consiliul Județean Sălaj.

În acest an școlar, tema concursului a fost: „Combate bullying-ul – Ajută-ți prietenul!”

La concurs au participat 135 elevi coordonați de către 33 de profesori din unități de învățământ de nivel gimnazial și liceal din județul Sălaj.

Câștigătorii ediției județene a concursului, la nivel gimnazial au fost:

SECŢIUNEA SCENETĂ

Premiul I – Școala Gimnazială ,,Andrei Mureșanu” Cehu Silvaniei, coordonator prof. consilier școlar Vlășan Angela, elevii: Blaga Adina, Fălăuș Mihaela, Tămaș Sonia  și Vărgaș Raluca.

Valoarea premiului I a fost de 450 de lei.

Premiul II – Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu ” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Pintea-Chereji Mihaela-Corina, elevii: Beșe Daria, Hodiș Ruslana, Iștoan Ian Denis, Motântan Andrei.

Valoarea premiului II a fost de 350 de lei.

Premiul III – Școala Gimnazială ,,Vasile Lucăcel” Someș Odorhei, coordonator prof. consilier școlar Prodan Voica, elevii: Indrecan Rianna, Ilieș Mario, Ilieș Andreea, Ursan Amalia.

Valoarea premiului III a fost de 250 de lei.

Mențiune – Liceul Tehnologic Nr. 1 Sărmășag, coordonator prof. consilier Pusok Bara Erika Maria, elevii: Kovacs Botond, Balog Viktoria, Kireii Vanessa, Molnar Ivett.

Valoarea mențiunii a fost de câte 150 lei.

SECŢIUNEA COMPOZIŢIE MUZICALĂ (MELOTERAPIE)

Premiul I – Liceul de Artă ,,Ioan Sima” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Loboș Simona, elevii: Pop Denisa Maria, Ignat Mara Antonia, Ghile Alice Olivia, Bogdan Ștefan

Valoarea premiului I a fost de 350 de lei.

Premiul II – Școala Gimnazailă ,,Corneliu Coposu” Zalău coordonator prof. consilier școlar Pop Vaida Ioana, eleva Brumar Denisa

Valoarea premiului II a fost de 250 de lei.

Premiul III – Liceul Tehnologic Nr. 1 Surduc, coordonator prof. consilier școlar Lascu Iulia,

eleva Rus Mara Alessia

Valoarea premiului III a fost de 150 de lei.

Mențiune – Școala Gimnazială ,,Simion Bărnuțiu” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Cora Carla, elevii: Gal Daria și Barbura Naomi

Valoarea mențiunii a fost de câte 100 lei.

Câștigătorii ediției județene a concursului, la nivel liceal au fost:

SECŢIUNEA SCENETĂ

Premiul I – Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Blaj Alina, elevii: Albu Ionuț, Sas Adela, Maier Maria Alina  și Pop Adelina Sofia.

Valoarea premiului I a fost de 450 de lei.

Premiul II – Liceul Tehnologic „Cserey Goga” Crasna, coordonator prof. consilier școlar Boda Mariana, elevii: Jancso Johanna, Pap Helga Aniko, Szigyarto Szabolcs Istvan, Valki Gergo Sandor.

Valoarea premiului II a fost de 350 de lei.

Premiul III – Liceul Pedagogic „Gh. Șincai” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Puie Iulie, elevii: Mike Anita, Kis Henrietta, Fazakas Anett, Nechita Julia.

Mențiune – Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Jibou, coordonator prof. consilier Prodan Voica, elevii: Bordaș Andreea, Chețe Corina, Opriș Ana, Cozma Alexandru

Valoarea mențiunii a fost de câte 150 lei.

SECŢIUNEA COMPOZIŢIE MUZICALĂ (MELOTERAPIE)

Premiul I – Colegiul Național „Simion Bărnuțiu” Șimleu Silvaniei, coordonator prof. consilier școlar Pop Ramona, elevii: Dragoș Tudor Marinel, Neica Ionuț, Oltean Rareș, Rus Andreea

Valoarea premiului I a fost de 350 de lei.

Premiul II – Liceul de Artă ,,Ioan Sima” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Loboș Simona, elevii: Sabou Alexandru, Sârbu Iulia.

Valoarea premiului II a fost de 250 de lei.

Premiul III – Colegiul Tehnic „A.P.I.” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Lung Aniela,

elevii: Rezmiveș Adrian, Chiș Alexandra, Chiș Adriana

Valoarea premiului III a fost de 150 de lei.

Mențiune – Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău, coordonator prof. consilier școlar Dascăl Mirela, elev: Piros Zsolt.

Valoarea mențiunii a fost de câte 100 lei.

Elevii care au obținut premiul I, la fiecare secţiune, atât la nivel gimnazial, cât și liceal vor participa la etapa națională a concursului, care va avea loc în perioada 15 – 16 mai 2019 la Zalău.

FELICITĂRI TUTUROR!