În data de 17 decembrie 2018 s-a desfășurat la sediul C.J.R.A.E. Sălaj etapa județeană a concursului de creație literară „În lumea rimelor – Scrisoare în versuri către Moș Crăciun”, aflat la a II-a ediție.

Concursul a fost inițiat de către Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sălaj – Centrul Logopedic Interșcolar Sălaj, având ca și parteneri următoarele unități  școlare în care își desfășoară activitatea logopezii școlari: Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău,  Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău, Școala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău, Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău, Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” Cehu Silvaniei, Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou, Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, Școala Gimnazială Nr. 1 Panic și Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna.

Proiectul s-a desfășurat în perioada noiembrie-decembrie 2018 și a avut drept scop dezvoltarea imaginației creatoare și stimularea interesului pentru rime și poezii în general.

Elevii din clasele a IV-a (secțiile română și maghiară), au compus poezii adresate lui Moș Crăciun, fiind îndrumați și coordonați de către profesorii logopezi și profesorii pentru învățământul primar.

Concursul  s-a desfășurat  în trei etape: etapa pe clasă, etapa pe școală și etapa județeană. În vederea calificării pentru etapa județeană, poeziile compuse de către elevi au fost jurizate în cadrul etapelor pe clasă și pe școală, juriul selectând din totalul poeziilor participante doar câte două lucrări pe fiecare unitate de învățământ, conform criteriilor stabilite în cadrul proiectului: respectarea temei, originalitate, creativitate, rime inedite, corectitudinea și calitatea exprimării.

Pentru etapa județeană,  au fost selectate 39 de poezii, dintre care 27 de poezii la secția română și 12 poezii la secția maghiară. În urma jurizării lucrărilor, s-au acordat  următoarele premii și mențiuni:

PREMIUL I

1. TEODORA GÂRDAN de la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău, coordonator profesor logoped Anca-Corina Dragoș și profesor pentru învățământul primar Mihaela Lia Urs;
  2. MARIA COMAN de la Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou, coordonator profesor logoped Iulia-Traiana Prodan și profesor pentru învățământul primar Angela Măsălar;
  3. TÓTH ALÍZ IZABELLA de la Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei, coordonator profesor logoped Péterfy Zsuzsanna și profesor pentru învățământul primar Ilyés Mária.

PREMIUL II

1. SARA RACZ de la Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, coordonator profesor logoped Ana Sabou și profesor pentru învățământul primar Mariana Goron;
  2. VICTOR-NICOLA CERGHIZAN de la Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, coordonator profesor logoped Mariana-Lucia Bărnuțiu și profesor pentru învățământul primar Lucia Contraș;
  3. FAZAKAS LEVENTE de la Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, coordonator profesor logoped Rózsa Etelka și profesor pentru învățământul primar Székely Gizella.

PREMIUL III

1. ANDREI IANC de la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău, coordonator profesor logoped Adela-Natalia Gâlgău și profesor pentru învățământul primar Liliana Cucevan;
  2. CARINA OPRIȘ de la Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, coordonator profesor logoped Ioana Narcisa și profesor pentru învățământul primar Maria Chereji;
  3. KÓSA ÁRON de la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, coordonator profesor logoped Kósa Andrea și profesor pentru învățământul primar Csepei Ibolya.

MENȚIUNE

1. IRIS CRISTIANA BOLDUȚ de la Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, profesor logoped Carmen Mureșan și profesor pentru învățământul primar Cornelia Gora.

Toți elevii participanți au primit diplome de premii și de participare.

Felicitări și sărbători fericite tuturor!