Activitate de prevenire a violenței la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău

„Agresivitatea – cauze și consecințe”

Joi, 15 martie, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Zalău a avut loc o amplă activitate în colaborare cu Poliția Municipiului Zalău, în cadrul proiectului de combatere a violenței în școli, „Agresivitatea, cauze și consecințe!” dar și cu parteneri educaționali precum CJRAE Sălaj, CJAP Sălaj, Școala Gimnazială „Românași”, prin consilierul școlar Vancu Larisa.

Activitatea s-a desfășurat pe mai multe paliere, astfel încât la nivelul primar, elevii clasele a            III-a și a IV-a au participat la un concurs numit „Polițist junior”, în urma căruia au fost premiați elevii cei mai atenți și mai bine informați.

La nivel gimnazial, a avut loc o activitate de prevenție pe diverse teme: circulație rutieră, delicvență juvenilă, consumul de substanțe interzise, elevii participanți din clasele VI-VIII, alături de un grup de elevi de la Școala Gimnazială din Românași, au avut posibilitatea să interacționeze cu reprezentanții Poliției Municipiului Zalău, sub coordonarea d-lui subcomisar Lupu Florin Cristian dar și să asculte recomandările doamnei Vancea Mihaela, reprezentanta Centrului de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog al județului Sălaj.

De la ora 11.00 în curtea școlii a avut loc o prezentare a echipamentului din dotare a Poliției Române, fiind prezente echipaje de la Poliția Rutieră, Poliția Municipiului Zalău – Biroul de Ordine Publică, Serviciul de acțiuni speciale, Serviciul de Criminalistică. Elevii au fost încântați să observe și să se informeze despre tot ceea ce presupune activitatea de polițist și să interacționeze cu reprezentații Poliției Române, ocazie cu care au descoperit și alte aspecte mai puțin cunoscute de ei.

Felicitări tuturor persoanelor implicate în această acțiune!