Centrul Judeţean de Resurse şi de Asistenţă Educaţională Sălaj

a organizat webinarul adresat părinților cu copiii de vârstă preșcolară/elevi din învățământul primar

cu titlul: „PĂRINTE FERICIT-COPIL FERICIT. Cum însoțim copilul pe calea dezvoltării sale emoționale?”

Joi, 10.12.2020, de la ora 17.00 a avut loc webinarul „PĂRINTE FERICIT-COPIL FERICIT. Cum însoțim copilul pe calea dezvoltării sale emoționale?”, adresat părinților cu copii de vârstă preșcolară/elevi din învățământul primar.

Scopul activității a vizat creșterea rezilienței emoționale la părinți și copii în vederea adaptării acestora la situații dificile, respectiv cunoașterea unor modalități de dezvoltare a abilităților socio-emoționale.

Părinții au aflat:

– Cum se poate trece mai ușor prin perioada pandemiei?

– Ce se poate face pentru a preveni sau limita efectele psihologice negative?

– Cum se poate obține o stare de bine în pofida evenimentelor exterioare dificile?

– Modalități specifice de creștere a rezilienței emoționale la adulți și copii;

– Importanța dezvoltării abilităților socio-emoționale;

– Cum poate fi dezvoltată inteligența emoțională la copii?

-Cum pot fi copiii sprijiniți în traversarea situațiilor dificile?

Activitatea face parte din cadrul Campaniei educaționale „Ne adaptăm  nevoilor tale” inițiată de CJRAE Salaj.

Webinarul a fost susținut de prof. consilier școlar Maria Carla Cora și prof. consilier școlar Lavinia Chichișan.

Regăsiți, în galeria de imagini de mai jos, imagini din timpul activității și câteva din informațiile prezentate.

Vă mulțumim!