Concursul județean

„În lumea rimelor – Scrisoare în versuri către Moș Crăciun”

În data de 19 decembrie 2019 s-a desfășurat la sediul C.J.R.A.E. Sălaj etapa județeană a concursului de creație literară „În lumea rimelor – Scrisoare în versuri către Moș Crăciun”, aflat la a III-a ediție.

Concursul a fost inițiat de către Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sălaj – Centrul Logopedic Interșcolar Sălaj, având ca și parteneri următoarele unități  școlare în care își desfășoară activitatea logopezii școlari: Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău,  Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, Școala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău, Școala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău, Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău, Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” Cehu Silvaniei, Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou, Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, Școala Gimnazială Nr.1 Panic și Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna.

Proiectul s-a desfășurat în perioada noiembrie-decembrie 2019 și a avut drept scop dezvoltarea imaginației creatoare și stimularea interesului pentru rime și poezii în general.

Elevii din clasele a IV-a (secțiile română și maghiară), au compus poezii adresate lui Moș Crăciun, fiind îndrumați și coordonați de către profesorii logopezi și profesorii pentru învățământul primar.

Concursul  s-a desfășurat  în trei etape: etapa pe clasă, etapa pe școală și etapa județeană. În vederea calificării pentru etapa județeană, poeziile compuse de către elevi au fost jurizate în cadrul etapelor pe clasă și pe școală, juriul selectând din totalul poeziilor participante doar câte două lucrări pe fiecare unitate de învățământ, conform criteriilor stabilite în cadrul proiectului: respectarea temei, originalitate, creativitate, rime inedite, corectitudinea și calitatea exprimării.

Pentru etapa județeană, au fost selectate 39 de poezii, dintre care 26 de poezii la secția română și 13 poezii la secția maghiară. În urma jurizării lucrărilor, s-au acordat  următoarele premii și mențiuni:

PREMIUL I

1. Mureșan Tania-Iulia de la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău, coordonator profesor logoped Anca-Corina Dragoș și profesor pentru învățământul primar Holhoș Maria;
  2. Vlasim Alessia de la Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou, coordonator profesor logoped Iulia-Traiana Prodan și profesor pentru învățământul primar Lakatos Anton;
  3. Futó Dóra de la Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, coordonator profesor logoped Rózsa Etelka și profesorI pentru învățământul primar Kovacs Hajnalka și Nagy Szilvia.

PREMIUL II

1. Pop Tudor Ștefan de la Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei, coordonator profesor logoped Narcisa Ioana și profesor pentru învățământul primar Vancea Ana Sorina;
  2. Damian Alesia Mălina Nela de la Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, coordonator profesor logoped Mariana-Lucia Bărnuțiu și profesor pentru învățământul primar Chira Maria;
  3. Boda Fanni-Zsuzsa de la Școala Gimnazială Nr. 1 Panic, coordonator profesor logoped Raț Melinda și profesor pentru învățământul primar Szőllősi Adel-Renata.

PREMIUL III

1. Cucevan Ștefania de la Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău, coordonator profesor logoped Adela-Natalia Gâlgău și profesor pentru învățământul primar Nechita Diana;
  2. Rogoz Maria-Anastasia de la Școala Gimnazială „Andrei Mureșanu” Cehu Silvaniei, coordonator profesor logoped Péterfy Zsuzsanna și profesor pentru învățământul primar Rogoz Gabriela;
  3. Klein Boglárka de la Școala Gimnazială „Gyulaffy László” Cehu Silvaniei, coordonator profesor logoped Péterfy Zsuzsanna și profesor pentru învățământul primar Vari Judit.

MENȚIUNE

1. Opriș Caleb de la Școala Gimnazială „Porolissum” Zalău, coordonator profesor logoped Bărnuțiu Mariana-Lucia și profesor pentru învățământul primar Chira Maria.
  2. Pap Elza Noemi de la Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna, coordonator profesor logoped Rózsa Etelka și profesor pentru învățământul primar Etelka Szigyártó Emese.
  3. Szabó Lórand Erik de la Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău coordonator profesor logoped Kósa Andrea și profesor pentru învățământul primar Pali-Kis Irina Éva.

Toți elevii participanți primesc diplome de premii și participare.

Felicitări tuturor!