CONCURS NAȚIONAL DE DANS „ÎMPREUNĂ PENTRU VIITOR” – Etapa regională, 2019

Proiect înscris în Calendarul Activităților Educative Naționale 2019 –  Anexa 7, poziția 28

În data de 10 mai 2019 s-a desfășurat, la Zalău, etapa regională a Concursului național de dans „Împreună pentru viitor”, concurs organizat de către Centrul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sălaj în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Sălaj, Casa Municipală de Cultură Zalău și Consiliul Județean Sălaj.

Concursul național de dans „Împreună pentru viitor” face parte din Strategia Națională de Acțiune Comunitară. Acţiunea Comunitară este o activitate voluntară care se desfăşoară cu regularitate şi este certificată în programa şcolară. Acţiunea Comunitară implică stabilirea unei legături între unități de învățământ de masă, pe de o parte şi școli speciale, centre de plasament şi instituţii, locuinţe sociale şi centre de zi şi spitale – pe de altă parte. Strategia Națională de Acțiune Comunitară este un program coerent şi coordonat de activităţi desfăşurate cu regularitate şi care antrenează voluntari şi copii cu nevoi speciale, aflaţi în situaţii de risc, în dificultate sau în pericol.

La concurs au participat 94 elevi coordonați de către 28 de profesori din 5 județe din regiunea de nord-vest a țării: Bistrița – Năsăud, Cluj, Maramureș, Satu Mare și Sălaj. Concursul a avut două secțiuni: dans modern și dans tradițional, fiecare echipă de elevi fiind formată din elevi voluntari din învățământul de masă și din elevi beneficiari din învățământul special.

Scopul concursului a fost favorizarea integrării sociale a elevilor aflați în dificultate, prin implicarea acestora alături de ceilalți elevi, pe bază de voluntariat, în activități atractive, terapeutice și educative care implică muzica și dansul.

Câștigătorii fazei regionale a concursului sunt:

SECȚIUNEA – DANS MODERN
Nr. crt. JUDEȚUL Unitatea de învățământ Denumire

echipă dans

Profesori coordonatori Premiul/

Mențiunea

1 SĂLAJ

Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Speranța” Zalău

și

Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău

–          Banto Eszter

–          Țurcaș Laura

–          Pop Cristina

–          Pop Alina

–          Costea Camelia

2.

CLUJ Liceul Tehnologic Special Dej și Liceul Teoretic „ Alexandru Papiu Ilarian” Dej   –          Boian Laura

–          Platon Cornelia

–          Dorgo Anca

–          Marandiuc Aniela

–          Popa Andreea

II
3 MARAMUREȘ Centrul Școlar de Educație Incluzivă Baia Mare și Colegiul Național „Vasile Lucaciu” Baia Mare   –          Pop Ramona Mirela

–          Baic Monica Maria

–          Petreuș Georgiana Mihaela

III
4. BISTRIȚA-NĂSĂUD Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr. 1 Bistrița și Școala Gimnazială „Sieu” Bistrița TRUPA IRIS –          German Simona Monica

–          Sălăgean Diana Maia Zorica

–          Vass Imola Doris

–          Archiudean Simona Viorica

MENȚIUNE
SECȚIUNEA DANS TRADIȚIONAL
Nr. crt. JUDEȚUL Unitatea de învățământ Denumire

echipă dans

Profesori coordonatori Premiul/

Mențiunea

1 MARAMUREȘ Centrul Școlar de Educație Incluzivă Sighetul Marmației și Liceul Tehnologic Forestier

Sighetul Marmației

–          Marfici Oresia Aurora

–          Mureșan Liliana

–          Csillik Ioana

–          Mițiți Gheorghe

2 SATU MARE Centrul Școlar de Educație Incluzivă Satu Mare și

Școala Gimnazială Tășnad

–          Sabou Daniela Mariana

–          Foldeș Nicoleta

–          Fekete Judit

II
3 CLUJ Liceul Tehnologic Special pentru Deficienți de Auz Cluj Napoca și Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj Napoca   –          Maja Daniela

–          Dunca Nicoleta

–          Rostogol Floarea

–          Mărar Ramona

III
4. BISTRIȚA -NĂSĂUD Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr. 1 Bistrița și Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Bistrița CUNUNIȚA –          Cozac Sorina

–          Archiudean Simion Dănuț

–          Moldovan Georgeta Mariana

–          Semerean Ancuța Veronica

III

Toți elevii participanți au primit diplome, medalii și materiale promoționale cu logo-ul concursului. Finanțarea a fost asigurată de către Consiliul Județean Sălaj.

Concursul „Împreună pentru viitor”, realizat în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară este o forță care unește suflete în ritm de dans pentru a aduce bucurie, speranță și optimism în scopul sensibilizării percepției asupra egalității de șanse.

DIRECTOR CJRAE SĂLAJ

Prof. psiholog dr. Melania – Maria Gârdan