Activități CJAP

CERCURI PEDAGOGICE ÎN ANUL ȘCOLAR 2016 – 2017

Activitățile în cadrul cercurilor pedagogice ale consilierilor școlari s-au desfășurat la nivelul Comisiilor Metodice. Acestea au contribuit în mod semnificativ la dezvoltarea profesională a tuturor consilierilor școlari, prin oferirea unor modele de bune practici didactice.

Cerc pedagogic

Tema

Semestrul

Locul desfăşurării

Număr de participanţi

Mediul de provenienţă: U/R

Minciuna

Semestrul I

Grădinița cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată” Zalău

Participanţi: consilierii şcolari din comisia metodică Jibou – Cehu Silvaniei și Zalău 2

Total participanţi: 20

Mediu de provenienţă: urban şi rural

Inteligența emoțională în relația cu celălalt

Semestrul I

Centul Județean de Resurse și de Asistență Educațională Sălaj

Participanţi: consilierii şcolari din comisia metodică Zalău 1 și Șimelu Silvaniei

Total participanţi: 17

Mediu de provenienţă: urban şi rural

Importanţa stabilirii obiectivelor personale asupra luării deciziei privind cariera

Semestrul al II-lea

Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Hida

Total participanţi: 20

Mediu de provenienţă: urban şi rural

Sprijin în cunoașterea și dezvoltarea personală a copilului

Semestrul al II-lea

Grădinița cu Program Prelungit Nr. 3 Șimleu Silvaniei

Participanţi: consilierii şcolari din comisia metodică Șimleu Silvaniei și Zalău 1

Total participanţi: 17

Mediu de provenienţă: urban şi rural

Activitatea metodică județeană „Dezvoltarea abilităților de viață la elevii din învățământul primar” a fost desfășurată de către profesorul pedagog din cadrul C.J.A.P. Sălaj. Aceasta s-a adresat învățătorilor și profesorilor pentru învățământul primar și preșcolar și a oferit informații și strategii eficiente de optimizare a calității vieții elevilor din învățământul primar.