Campanie umanitară

„AJUTĂ-L PE MOȘ CRĂCIUN!”

2016 – 2017

În perioada 12-17 decembrie 2016, sub coordonarea C.J.R.A.E./C.J.A.P., s-a derulat în județul Sălaj campania umanitară „Ajută-l pe Moș Crăciun”.

Scopul campaniei: schimbarea atitudinii față de semeni și oferirea de sprijin material și moral pentru copiii proveniți din familii cu statut socio-economic scăzut.

Obiective:

1. Promovarea campaniei în rândul elevilor și a cadrelor didactice de la școlile gimnaziale în scopul sensibilizării acestora față de copiii care provin din familii cu statut socio-economic scăzut;
  2. Dezvoltarea competențelor sociale și a sentimentelor de compasiune față de semeni;
  3. Implicarea copiilor și a părinților în acțiuni caritabile;
  4. Colectarea donațiilor de la elevi;
  5. Oferirea cadourilor.

Rezultatele obținute sunt concretizate în următoare date cantitative:

• Implicarea unui număr de 15 de unități de învățământ din județul Sălaj;
  • 128 cadre didactice voluntare care au făcut donații și au coordonat elevii voluntari;
  • 1637 elevi voluntari care au făcut donații;
  • 684 beneficiari din diferite centre, fundații sau organizații (Centrul de Servicii Comunitare din Cehu Silvaniei, Complexul de Servicii Comunitare Zalău, Centrul Social Multifuncțional Zalău și Jibou; Comunitatea de măicuțe de la Mănăstirea Bic; Asociatia „Down Sindrom” Cehu-Silvaniei; Complexul de Servicii Comunitare pentru Copii cu Handicap Zalău, Casa de tip familial „Floarea de colț” Zalău; Centrul Şcolar pentru Educație Incluzivă Şimleu Silvaniei-structura Speranţa Zalău, Centrul de Servicii Sociale „Sfântul Gheorghe” Românași; Fundația Maya etc.).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Mulțumim tuturor voluntarilor pentru implicare și pentru donații!